"Türkiye'nin Bilgi Kaynağı"

Loading...

TÜİK Personel İstihdamı

Kurumumuzda kadrolu personel istihdamı KPSS A ve KPSS B grubu sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır.

KPSS A grubundan alınacak kariyer uzmanlığı için, başarı sırasına göre Uzman Yardımcısı sınavı yapılmaktadır. Uzman Yardımcılığı sınavına başvurabilmek için, en az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve iletişim fakülteleri ile istatistik, kimya, matematik, fizik bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak gerekmektedir.

Ayrıca Uzman Yardımcısı adaylarından, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça dillerinden birinde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)'ndan en az 50 puan veya buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan ve geçerlilik süresi dolmamış belge ibraz etmesi istenmektedir.

KPSS B grubundan ise, kurumun personel ihtiyacına göre İstatistikçi, Matematikçi, Mühendis, Sosyolog, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Grafiker, Memur, Ekonomist, Tekniker ve Teknisyen gibi diğer kadrolardan alım yapılmaktadır. KPSS B atamaları ihtiyaç halinde her yıl iki kez yapılmakta olup, norm kadro ve yıl içerisinde açıktan atama kontenjanı doğrultusunda istihdamı planlanan kadro sayısı, birimi ve unvanı ilgili kuruma bildirilmektedir. İlgili kurum aracılığıyla kamu kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenen kadrolara, ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.